Archive | Czerwiec 2014

PRZYJAZNY VBAC czy tylko TOLERUJĄCY VBAC?

Czy Twój lekarz/położna jest naprawdę PRZYJAZNY porodowi naturalnemu po cięciu cesarskim czy tylko TOLERUJE Twój pomysł rodzenia drogami natury po cc??

W wielu dyskusjach dotyczących porodu drogami natury po cięciu cesarskim pojawiają się pojęcia „ lekarz przyjazny VBAC”, „położna przyjazna VBAC”.  Na pierwszy rzut oka terminy te wydają się być oczywiste. Czy, aby jednak na pewno? Warto się zastanowić JAKI tak naprawdę powinien być lekarz / położna, którego określimy mianem „PRZYJAZNY PORODOWI NATURALNEMU PO CIĘCIU CESARSKIM”.  Na stronie www.birthblissfully.com pojawił się nie dawno wpis, mający pomóc przyszłym mamom planującym VBAC odróżnienie lekarza/ położnej, który/a naprawdę wspiera porody naturalne po cięciu, od tych świadczeniodawców, którzy tylko tolerują VBAC. Dodalibyście coś jeszcze?

ŚWIADCZENIODAWCA PRZYJAZNY  VBAC

ŚWIADCZENIODAWCA TOLERUJĄCY  VBAC

Nie stawia arbitralnych granic dotyczących długości trwania ciąży.

Indukcja lub stymulacja porodu są jedną z opcji, jeśli sytuacja położnicza będzie tego wymagała.

Szacunkowe pomiary masy ciała dziecka (szczególnie dokonywane za pomocą USG w ostatnich tygodniach ciąży) NIE są używane, aby zniechęcić Cię do rodzenia siłami natury.

Jeśli zarówno matka jaki i dziecko są w dobrym stanie, nie ma limitu czasowego, w którym powinien zakończyć się poród.

Zachęca do spędzenia początkowego etapu porodu w domu, aby unikać niepotrzebnych interwencji w szpitalu.

Ma na swoim koncie dużo porodów drogami natury po cc, a mało cięć cesarskich.

Podczas rozmowy o porodzie, przedstawia Ci zarówno ryzyko związane z VBAC, jak i ryzyko związane z powtórnym cięciem cesarskim, tak byś mogła dokonać ŚWIADOMEGO wyboru.

Wspiera porody naturalne po więcej niż 1 cc.

Może Ci  zagwarantować, że on/ona sam/a lub tak samo przyjazny VBAC lekarz/położna będzie przy Twoim porodzie.

Poród musi się zacząć do 40/41 tygodnia ciąży.

Nie można w żadnym wypadku wywoływać ani stymulować porodu.

Dziecko nie może ważyć więcej niż…..

Rozwarcie musi postępować …… cm na godzinę.

Musisz zjawić się w szpitalu, gdy tylko zacznie się poród.

„Na wszelki wypadek” dostaniesz znieczulenie zewnątrzoponowe.

Konieczna będzie bezpośrednia elektrokardiografia płodu* lub założenie cewnika do pomiaru ciśnienia wewnątrzmacicznego.

Jesteś kandydatką do VBAC tylko jeśli po poprzednim cięciu lekarz zastosował szycie dwuwarstwowe.

Używa specjalnego kalkulatora, aby obliczyć Twoje szanse na VBAC.

Współpracuje (w przychodni lub szpitalu) z lekarzami przeciwnymi porodom sn po cc i nie może Ci zagwarantować, że to on będzie obecny przy Twoim porodzie.

Z wielkiej księgi wpisów VBACowej grupy wsparcia… czyli narodziny Julka (Warszawa)

Jakiś czas temu portal NATURALNIE PO CESARCE poszerzył swoją działalność o funkcjonującą na facebooku grupę wsparcia.  Mamy przygotowujące się do porodu po cięciu cesarskim mogą tam zadać nurtujące ich pytania, podzielić się swoimi wątpliwościami, spostrzeżeniami i uzyskać wsparcie. Niektóre z mam dzielą się też swoimi doświadczeniami już po porodzie. Martyna zgodziła się, abym jej historię opublikowała także tutaj.

Wpis nr 1: 5 luty 2014

Jestem mamą żywiołowego 3,5latka, którego niestety mimo 8h walki urodziłam ostatecznie przez CC w Św. Zofii w Warszawie. Syn ważył 4,6kg i to zdaniem lekarzy (tzn. niewspółmierność płodu do mojej miednicy) było przyczyną ‚niepowodzenia’. Ja mam na ten temat inną opinię. W skrócie: przyjęto mnie na patologię w 41 tygodniu ciąży jako ‚przeterminowaną’. Test oksytocynowy, bolesny masaż szyjki zakończony przebiciem pęcherza płodowego, potem podawanie na potęgę oksytocyny i ciągłe kładzenie mnie pod KTG bez wskazań… Po 8h i dojściu do 5cm rozwarcia zadecydowano o cc. W tej chwili jestem 2giej ciąży, termin rozwiązania się zbliża (20marca) a ja jestem ogromnie zdeterminowana do SN. Mam rozpisany plan porodu, głowę pełną refleksji i inne nastawienie niż do 1 porodu. Na pewno nie będę już teraz tak pokorna i bezwolna wobec ‚autorytetu’ personelu. Przede mną ‚wyrok’ USG w 36tyg, do tej pory szacowana waga malucha jest znacznie mniejsza niż starszego brata na tym etapie, blizna po cc ponoć super, a i ginekolog daje mi spore szanse i dużo wsparcia (przy okazji polecam panią doktor M. Łubiarz z „Zośki”). Jestem na etapie decyzji o podpisaniu umowy z położną, rozważam dwie dostępne w tym moim terminie i polecane przez koleżanki Panie: Joannę Szeląg i Bożenę Zaborowską.

Wpis nr 2: 29 marzec 2014

Za mną rozwiązanie. Niestety i tym razem skończyło się CC, ale przeżyłam kilkanaście godzin porodu naturalnego, wspierania przez przecudowną położną (Bożena Zaborowska, Szpital Św. Zofii, Warszawa) która nie tylko respektowała mój „wyśrubowany” plan porodu, ale dała mi znacznie więcej- wiele ciepła, taktu, czujnej obecności, dotyku niosącego ulgę, wielkiej motywacji by się nie poddawać, celnych sugestii i porad, dyskretnego ogarniania kwestii formalnych… Mogłabym wypisywać same superlatywy bez końca. Poród rozpoczął się samoistnymi skurczami w nocy, bujałam je i rozwijałam całą kolejną dobę (mieszkam obok szpitala więc byłam 2 razy na KTG i kontroli rozwarcia, które niestety nie następowało) będąc w ciągnącym się od tyg. ostrym zapaleniu oskrzeli i na dwóch antybiotykach.

Siła kobiecego organizmu i jakaś tajemna jego mobilizacja sprawiły, że na 48h ustała całkiem astma oskrzelowa i totalny kaszel, by dać mi szansę urodzić  W każdym razie po ponad dobie skurczy i mojej odmowie przyjęcia na patologię ciąży (wszystkie wyniki, KTG itd. były idealne) w końcu rozwarcie ruszyło i Bożenka mogła wziąć mnie na porodówkę. To była dłuuuga noc i jeszcze dłuuuższy dzień. Nie sądziłam, że jestem w stanie znieść 2 doby praktycznie bez snu, bez jedzenia, w chorobie, w torturach bóli krzyżowych – a jednocześnie czerpać z tego doświadczenia tak wielką moc, przeżywać tak świadomie każdy sygnał z ciała i od dziecka.

Doszliśmy do 7cm i…wszystko kompletnie padło. Moje parametry krwi zaczęły spadać, gwałtownie skoczyło mi CRP i pojawiła się ostra leukocytoza. Tętno dziecka zaczęło się wahać, a ze mną był coraz słabszy kontakt, odpływałam ze zmęczenia i nawracającej choroby. Lekarka, która ogromnie motywowała mnie do naturalnego porodu, rozłożyła ręce i powiedziała, że serdecznie mi radzi, byśmy jednak zrobili CC. Obawa gwałtownej infekcji i jej przejścia na maluszka, mój kiepski stan = wyjazd na salę operacyjną.

Mimo wszystko nie wspominam tego wszystkiego jako porażki jak to miało miejsce przy 1 porodzie. Wiem, że tym razem zrobiłam wszystko, i ja i mój wspierający mąż, jak i położna i lekarze, by Julek urodził się drogami natury. Syn urodził się na szczęście wolny od choróbsk, silny i bardzo pogodny, spokojny. Pozostaliśmy w szpitalu dłużej ze względu na moją infekcję i tony leków dożylnych.

Na szczęście jesteśmy już w domu, szczęśliwi i zdrowi, w radosnym komplecie.
Dziękuję Wam Drogie Koleżanki za wszelkie rady i wsparcie jakich mi udzieliłyście, wszystkim tym z Was, które szykują się do rozwiązania życzę powodzenia, by był to piękny i wymarzony poród. Wszystkiego dobrego!