Na granicy zgody na cięcie – VBA2C (Toruń)

Dziś  historia o wielkiej determinacji, walce i samozaparciu, które zaowocowały porodem sn po 2 cc. To też historia, pokazująca, że determinacja, nawet największa, nie jest równa niezdrowemu fanatyzmowi. To historia mądrej kobiety, która umiała wspaniale walczyć i która potrafiła także odpuścić. Jej autorką i bohaterką jest Joanna:

Dwa pierwsze cięcia miałam z powodu niewspółmierności. Skurcze regularne, częste, silne a dziecko nie schodziło w kanał rodny. Tylko, że rodziłam w pozycji leżącej i nikt z personelu nie wpadł na pomysł, żeby zaproponować mi wstanie, poruszanie się a ja wtedy nie byłam świadoma jak to jest ważne.

Przy trzecim porodzie zaparłam się, bogatsza w wiedzę, postanowiłam, że będę walczyła o sn. Zdecydowanie odwagi dodał mi fakt, iż trzeci poród przebiegał trochę inaczej. Bardzo konsekwentnie, stopniowo rozwijał się, postępował. Nie było kroków raz w przód, raz w tył. Czułam, że cały czas idziemy do przodu.

Na porodówce, podczas prowadzenia wywiadu, kiedy przyznałam się do dwóch cięć, położna zatrzymała się w pisaniu, złożyła papiery i powiedziała, że trzeba było tak od razu mówić, jedziemy na cięcie. Powiedziałam, że się nie zgadzam. Położna zaskoczona moją odmową odparła, że nie mogę się nie zgodzić, że takie są procedury. Mimo to, nadal trwałam przy swoim. Mój mąż przyglądał się tej wymianie zdań i próbie sił bez słowa. Jakby zaskoczony moją determinacją. Czułam ten poród inaczej i tak długo jak to możliwe, chciałam próbować sama. Chwila konsternacji, telefon do lekarza, namawianie się, lekarska pogadanka o ryzyku i konsekwencjach mojej decyzji i widząc, że nie ustępuję, podają mi do podpisania oświadczenie, iż odmawiam cc na własne ryzyko.

Poród nie postępuje nazbyt satysfakcjonująco. Jedno badanie, za chwilę drugie, specjalnie nic się nie dzieje. Zostaje badanie ostatniej szansy – jeśli nic się nie zmieni, jazda na blok. I nie zapomnę tego zdziwienia i roześmiania się z niedowierzania lekarki, która stwierdziła, że dziecko już się rodzi. A potem moje niedowierzanie, kiedy niespodziewanie, myśląc, że właśnie minął kolejny skurcz i będzie chwila odpoczynku, widzę moje dziecko w rękach położnej. Mimo wielkiej determinacji i wiary, że może się udać, nie docierało do mnie, co właśnie się stało.

Od momentu przyjazdu do szpitala do porodu minęło 6 godzin.
Chcąc skrócić ból porodowy, byłam właściwie na granicy zgody na cięcie. Wiedziałam, że jeśli lekarka użyje jeszcze jednego, jakiegokolwiek argumentu przeciwko mojej decyzji, to się z nią zgodzę. Wymieniałyśmy te zdania, ja mówię NIE, ona TAK, ja NIE, ona TAK, ja NIE, ona TAK, ja NIE, ale już czuję, że zaraz po jej TAK ja też powiem TAK, ale już więcej się nie odezwała.

Miałam dobry personel, jak decyzja zapadła, to mnie wspierał, pomagał i do tematu cc już nie wracał. Myślę, że lekarka, młoda kobieta, była w sumie dość odważna. Ani razu nie dała mi odczuć, że podjęłam niewłaściwą decyzję, nie komentowała, nie namawiała do zmiany. Już więcej do tematu nie wracała.

Myślę, że ważne jest przygotować do walki o sn osobę towarzyszącą przy porodzie. Która może mówić w naszym imieniu, kiedy nam już braknie sił, która weźmie na siebie całe niezadowolenie i ewentualne spieranie się z personelem, który będzie działał wbrew naszym prawom. Która będzie umiała trzeźwo ocenić sytuację i dodać odwagi w momentach naszego zwątpienia, rezygnacji, poddawania się, chęci ucieczki od bólu, ale też która będzie potrafiła odpowiedzialnie powiedzieć: „Stop, dalsza próba sn jest niebezpieczna, jedziemy na blok.”

Rodziłam w Toruniu. Pozbawiona najmniejszej wiedzy i świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą taki poród. Bez wiedzy, którą mają lekarze i która sprawia, że takie przypadki rozpatrują jako najwyższe ryzyko zagrażające życiu. Uzbrojona jedynie w wiarę, że potrafię, że natura wie co robi, że nieco jej pomagając, jestem w stanie urodzić.

Urodziłam.
Rok i cztery miesiące po ostatniej, drugiej cesarce.
Dziecko większe, cięższe niż dzieci z cesarki. 62 cm i 5 kg.

Czwarte dziecko powtórzyło historię dwóch pierwszych. Znowu nie schodziło w kanał. Zablokowało się na prawym talerzu miednicy. Cesarka, podczas której doszło do poprzecznego miejscowego pęknięcia macicy.
Lekarz powiedział, że przy ewentualnym kolejnym porodzie mam nie czekać na skurcze, tylko umawiać się tydzień przed terminem na operację.

Przy ewentualnym kolejnym porodzie… jeszcze nie wiem co zrobię 🙂

Asia

9 thoughts on “Na granicy zgody na cięcie – VBA2C (Toruń)

 1. Też w Toruniu rodzilam. Po 1 cc-i nie było nawet mowy o cc drugim-a ja też chciałam rodzic sn i tak też się stało 🙂 teraz czekam na 3 i też chcę sn urodzić 🙂

 2. Dziękuję!

  Jestem w 12 tyg trzeciej ciąży po dwóch cesarkach (w pierwszej, jak u Ciebie, a w drugiej – co smutne – pod wpływem presji lekarza i męża (przy trzecim go nie chcę), choć poród się rozkręcał i być może mogło być naturalnie). I marzę o uleczeniu mojej małej traumy po drugim porodzie i o urodzeniu sn, albo chociaż daniu sobie i dziecku czas na rozkręcenie i zrobienie cesarki dopiero, jak już nie będzie wyjścia.

  Dziękuję za te wspomnienia!!!!

 3. Aniu jeśli to dla Ciebie nie problem proszę o informację jak nazywała się Pani doktor i jaki dokładnie to był szpital. Aktualnie w 3 ciąży po 2cc za mc przeprowadzam się do Torunia. Tu gdzie mieszkam teraz nie ma mowy na poród SN więc liczę na piernikowo ! ☺

 4. Witam,
  Jestem po 2 cc. Baaardzo krótko: 1 cc w 2010 r. miałam parte, ale lekarz stwierdził, że główka się odwróciła i trzeba szybko na cc. Później stwierdzili, że całe szczęście, bo syn ważył 4300 g i 56 cm. Drugie cc w 2014 planowane że względu na pierwszą cc i duża masę płodu. Tydzień do terminie zostałam przyjęta do szpitala, ale sama zaczęłam rodzić, szybko się rozkrecilo i spieszyli się żeby zdarzyć na stół… No właśnie, z tym, że ja chciałam spróbować sn, ale jak na izbie się zapytałam to Pani dr spojrzała się na mnie jak na wariatke że chce ryzykować i powiedziała że lepiej nie, żebym nie ryzykowala, że to dla dobra dzidziusia i mojego. A teraz jak czytam to stwierdzam, że dałabym radę. Drugi syn 4250 g i 62 cm.
  Przechodząc do sedna zawsze chcialam 3 dzieci, ale przy 2 cc pani dr powiedziala ze macica bardzo cienka, rozciagnieta, duzo zrostow i tym bardziej ze rodze tak duze dzieci nie moge miec 3… bo może macica pęknąć itp. Moja gin jak mnie ostatnio badała to stwierdziła że nie widzi żadnych zrostow… Ale czy one się nie tworzą i dopiero ich nie widac w trakcie rosnącej macicy? No i czy w ogóle w moim przypadku byłby możliwy poród sn??????

  • Trudno ocenic stan macicy i zrosty na podstawie samego opisu. Potrzeba na pewno wykonac dobre usg (ocena stanu dolnwgo odcinka macicy; co do zrostow – moze ich nie byc widac w usg) i isc na konsultacje z dobrym przyjaznym vba2c poloznikiem. Zachecalabym aby wybrać sie w tym celu do Warszawy do dr Puzyny ze sw Zofii. A co do zrostow, warto jak najszybciej zaczac pracowac z fizjoterapeuta. Ogolnie, porody sn po 2 cc sa mozliwe, rowniez z dzieckiem powyzej 4 kg. Warto powalczyc:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.