O Naturalnie po Cesarce

VBAC_2 polskiCo prawda zasada „raz cesarka, zawsze cesarka” nie jest już dziś bezwzględnie obowiązująca, jednak poród drogami natury po cięciu cesarskim wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety decydujące się na VBAC niejednokrotnie są pozbawione wsparcia dla swojej decyzji, a nawet oskarżane o egoizm i zbędne zwiększanie ryzyka dla siebie i swego dziecka. Są również mamy, które nie mają pełnej świadomości, iż poród drogami natury po cięciu cesarskim (nawet więcej niż jednym ) jest możliwy. Te zaś, które o takiej możliwości słyszały, mają często bardzo jednostronny i niepełny obraz takiego porodu. W gabinetach ginekologiczno-położniczych znacznie więcej mówi się bowiem o ryzyku związanym z porodem po cesarce niż o korzyściach płynących z takiego rozwiązania. Mało (lub wcale) mówi się natomiast o ryzyku związanym z każdym kolejnym cięciem.

Portal NATURALNIE PO CESARCE powstaje z myślą o kobietach, które mają za sobą doświadczenie cięcia cesarskiego , a kolejne dziecko chciałyby urodzić drogami natury. To miejsce zarówno dla tych mocno zdeterminowanych, szukających informacji i wsparcia dla swojej decyzji naturalnego rodzenia po CC, jak i tych wahających się pomiędzy decyzją o porodzie VBAC a planowanym powtórnym cięciem.

Znajdziecie tu na bieżąco uzupełnianą kolekcję materiałów (artykułów, statystyk, historii porodowych pochodzenia zarówno polskiego jak i zagranicznego) dotyczących naturalnego porodu po cięciu cesarskim. Niech będą one inspiracją i wsparciem do podjęcia najlepszej dla WAS decyzji dotyczącej przyjścia na świat Waszego maleństwa.

 

11 komentarzy

11 thoughts on “O Naturalnie po Cesarce

 1. Witam serdecznie, jestem lekarzem rodzinnym, jednak z zamiłowania – pasjonatką naturalnych porodów i karmienia piersią, rodzicielstwa bliskości, eko-życia itp. Niebawem rodzę 🙂 z nadzieją na poród naturalny, jestem niestety po cesarce. Piszę z intencją napisania artykułu medycznego nt. VBAC na podstawie badań i wytycznych ginekologicznych. Jeśli wyraża Pani zgodę, proszę o potwierdzenie. Pozdrawiam, Aleksandra Lewandowska.

 2. Witam. OOO bardzo bym chciała przeczytać taki artykuł! Istanieją takie badania i wytyczne? Jestem studentką położnictwa i bardzo chętnie bym przeczytać te wytyczne i badnaia

 3. Witam drogie Panie powiedzcie mi od czego powinnam zacząć jeżeli chcialabym rodzić sn??? Przypomnę jestem po 3 cc ostatnie w 2008. Pozdrawiam

  • Agnieszko, myślę, że od konsultacji z położną i z lekarzem proVBA3C i dokładnej analizy przebiegu poprzednich ciąż, porodów i wskazań do cc. Najpewniej taką pomoc możesz uzyskać w Warszawie. Skąd jestes?

  • Agnieszko, ja teraz staram się z mężem o dziecko, jestem po 3 cc i chcę urodzic naturalnie. Znalazlam lekarza, który wspiera mnie w tym wyborze. Wierzę, ze sie uda. Kolejny krok, to rekolekcje „Poród może być piękny” i szukanie położnej. Trzymam kciuki za Ciebie!!

  • Jestem mamą 4 dzieci (3 porody siłami natury, ostatni cesarka). Teraz jestem w 5 ciąży i chciałabym urodzić dziecko w domu. Czy macie może jakieś kontakty do położnych z okolic Warszawy, które podjęłyby się takiego porodu?

 4. Witam,
  Jestem po 2 cc. Baaardzo krótko: 1 cc w 2010 r. miałam parte, ale lekarz stwierdził, że główka się odwróciła i trzeba szybko na cc. Później stwierdzili, że całe szczęście, bo syn ważył 4300 g i 56 cm. Drugie cc w 2014 planowane że względu na pierwszą cc i duża masę płodu. Tydzień do terminie zostałam przyjęta do szpitala, ale sama zaczęłam rodzić, szybko się rozkrecilo i spieszyli się żeby zdarzyć na stół… No właśnie, z tym, że ja chciałam spróbować sn, ale jak na izbie się zapytałam to Pani dr spojrzała się na mnie jak na wariatke że chce ryzykować i powiedziała że lepiej nie, żebym nie ryzykowala, że to dla dobra dzidziusia i mojego. A teraz jak czytam to stwierdzam, że dałabym radę. Drugi syn 4250 g i 62 cm.
  Przechodząc do sedna zawsze chcialam 3 dzieci, ale przy 2 cc pani dr powiedziala ze macica bardzo cienka, rozciagnieta, duzo zrostow i tym bardziej ze rodze tak duze dzieci nie moge miec 3… bo może macica pęknąć itp. Moja gin jak mnie ostatnio badała to stwierdziła że nie widzi żadnych zrostow… Ale czy one się nie tworzą i dopiero ich nie widac w trakcie rosnącej macicy? No i czy w ogóle w moim przypadku byłby możliwy poród sn??????

 5. Witam, chciałabym rodzić naturalnie po cesarskim cięciu. Mój lekarza nie określił się czy jest to możliwe zapewne z tego powodu że nie wie jaki będzie dalszy przebieg ciąży i jak zachowa się blizna. Chciałabym mieć. Namiary na szpital i lekarza który jest proVABC z którym będę mogła się skonsultować.

 6. Witam, chciałabym rodzić naturalnie po cesarskim cięciu. Chciałabym znaleźć lekarza oraz szpital w Krakowie który jest pro takiemu rozwiązaniu oraz położna która mnie poprowadzi – jesteś w stanie podać jakieś namiary? Z góry bardzo dziękuję bo wiem że przy takim drugim rozwiązaniu trzeba więcej pracy włożyć w swoje ciało oraz więcej monitorować ciążę.
  Pozdrawiam Maria

  • Warto spróbować u dr Grażyna Bogutyn w Rydygierze (to jeden z bardziej proVBACowych szpitali). Polecamy też położne m.in. Annę Jastrzębską i Magdalenę Wyżykowską-Kochanek.

   ProVBAC jest też dr Tamara Wilk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.