Kontakt

Zachęcam wszystkie mamy, którym udało się urodzić drogami natury po CC do dzielenia się swoimi historiami, wysyłając je na adres: kontakt@naturalniepocesarce.pl z dopiskiem:

„Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację załączonych treści oraz zdjęć na portalu www.naturalniepocesarce.pl. Zaznaczam, że przysługują mi do ww. treści i zdjęć prawa autorskie umożliwiające wyrażenie niniejszej zgody oraz że ww. treści i zdjęcia nie naruszają praw osób trzecich ani obowiązujących przepisów.”

Do nadsyłanie historii zachęcam też mamy, które podjęły próbę porodu ostatecznie zakończoną powtórnym cięciem cesarskim. Jeśli mimo powtórnego cięcia nie żałujesz, że spróbowałaś, jeśli uważasz, że było warto, a może nawet będziesz chciała spróbować jeszcze raz w przyszłości – czekam na Twoją historię.

Proszę również o kontakt wszystkie mamy, które mogą polecić lekarzy lub położne wspierające naturalny poród po cięciu cesarskim. Otrzymane dane (imię, nazwisko, miejscowość/placówka medyczna, numer telefonu/email) zamieszczone będą w wewnętrznej bazie danych „Lekarze i położne przyjaźni VBAC”, która udostępniana będzie na życzenie w korespondencji mailowej. W szczególności proszę o informacje o lekarzach, gotowych podjąć się asystowaniu przy porodzie naturalnym, po więcej niż jednym cięciu cesarskim.

Jeżeli zaś jesteś mamą, poszukującą lekarza/połoznej, który(a) byłby chętny asystować przy naturalnym porodzie po cięciu cesarskim, skontaktuj się ze mną na facebooku lub mailowo: kontakt@naturalniepocesarce.pl. Może będę mogła Ci pomóc:)

22 komentarze

22 thoughts on “Kontakt

 1. Dzień dobry. Obecnie jestem po CC ze wskazań nagłych (ablacja 1/3 łożyska). BARDZO PROSZĘ o kontakt do ginekologa, położnej i szpitala w Poznaniu lub okolicach, którzy są przychylnie nastawieni do VBAC, gdyż te dane umożliwia mi poprowadzenie od początku kolejnej ciąży z nastawieniem na poród SN. Obecny ginekolog nie wyraża chęci podjęcia się tego zadania.
  I jeszcze 3 pytania:
  1. jaki okres czasu powinien być zachowany miedzy CC a zajściem w kolejna ciążę, by VBAC mógł zakończyć się powodzeniem i by blizna po CC wytrzymała)?
  2. olejek rycynowy: poleca Pani czy odradza jako sposób na przyspieszenie porodu?
  3. czy słyszała Pani o realnym przypadku pęknięcia macicy przy VBAC? Z góry dziękuję za pomoc.

 2. Dziękuję za okazaną pomoc:) W razie nasuwania się kolejnych pytań w mojej drodze ku VBAC pozwolę sobie na bieżąco je zadawać. Pozdrawiam i z góry dziękuję:)

  • Dobry wieczór. Opiszę krotko swoją historię. Jestem obecnie w 4 ciąży, która ze względu na niszę w macicy po ostatnim cc podobno musi zakończyć się kolejnym cięciem:( Pierwsze dziecko urodziłam w marcu 2013, niestety z powodu zagrażającej zamartwicy poród zakończył się cesarskim cięciem. Drugi poród odbył się 1,5 roku pozniej- we wrześniu 2014 i na szczęście lekarze po moich usilnych prośbach i oszacowaniu orientacyjnej wagi dziecka przystali na poród siłami natury. Chodzenie w skurczach trwało ok 12 godzin, ale samo zakończenie i ostatnia faza przebiegła bardzo sprawnie- ogólnie ten poród wspominam najmilej. Cudowne przeżycie 🙂 Kolejny poród odbył się w sierpniu 2019 roku i niestety zakończył się cesarką, choć opierałam się jak moglam. Lekarze bali się, że mogę pęknąć, ze względu na przebyte już cc i dużą wagę dziecka (4100 +/- 1,2kg- tak oszacowali). Niestety po tej operacji została nisza w macicy. Bardzo chciałabym urodzić ponownie siłami natury. Czy są w ogóle jeszcze takie szanse? Jeśli tak, to gdzie w okolicy Sieradza bądź w samej Łodzi mogę szukać pomocy? Dodam, że termin mam na koniec października. Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam

 3. Dziękuję za ten blog. Planując SN po pierwszej cesarce przeczytałam wiele historii tu opisanych i utwierdziły mnie one w przekonaniu, że warto i że się udaje. Determinacja niektórych mam zadziwia i wzrusza. Spróbowałam. Udało się. To cudowne uczucie urodzić.

 4. Witam. Chciałabym się doradzić odnośnie porodu sn po cesarce. Mam wielką traumę po porodzie cc który musiał być wykonany w 32 + 2 tc. Miałam cholestazę ciążową, nadciśnienie indukowane ciążą, białkomocz i ostry stan przedrzucawkowy. Do tego dziecko bbyło za małe na wiek ciążowy (nie rosło odpowiednio). Urodził się z wagą 1240g przez cc. Zostałam nagle cięta i przez to mam wielkie wyrzuty sumienia, nigdy nie chciałam cc i nigdy więcej nie chcę a chciałabym mieć kolejne dziecko. Jestem obecnie 2 miesiące od tego feralnego „porodu” który dla mnie nim nie jest. Chciałabym urodzić naturalnie i tak żeby mąż mógł być ze mną. Czy jest na to szansa? Mój lekarz ginekolog mówił że byłaby na to szansa gdyby dziecko urodziło się później a że było w tym tygodniu ciąży to kolejna ciąża będzie rozwiązana przez cc. Nie czuję się spełniona tym i jeśli lekarz powie że będzie szansa żeby donosić ciążę to się na nią zdecyduję. Jak to jest z porodem naturalnym w takiej sytuacji? Czy mój ginekolog ma rację i nie mam szans na sn? Jestem załąmana …. Proszę o odpowiedź, dziękuję.

  • Jeśli cięcie było wykonane poprzecznie w dolnym odcinku macicy, powinna być szansa na poród drogami natury:) Warto byłoby skonsultować się z przyjaznym VBAc lekarzem. Skąd Pani jest – może mogłabym kogos polecić?

   • jestem z okolic Bydgoszczy. Cięcie mam poniżej linii majtek. Ile powinno się odczekać żeby poród sn był możliwy? Będę wdzięczna za polecenie odpowiedniej osoby.

 5. Witam chciałabym się dowiedzieć czy jest zabronione znieczulenie przy vbac ? Ją rodzilam niedawno vbac po jednym cc i nie chciano mi dać znieczulenia twierdząc że muszę im dać znać gdyby coś się działo z blizna , niestety poród zakończył się cc z czego jestem bardzo niezadowolona rozżalona i nieszczęśliwa z tego powodu i zastanawiam się czy to dziwna praktyka w tym szpitalu czy wszędzie tak podchodzą do znieczuleniu przy vbac?????

  • Wg rekomendacji amerykańskich ACOG 2010 znieczulenie zewnątrzoponowe NIE jest przeciwwskazane w porodzie po cc, gdyż najczęstszym symptomem rozchodzenia się blizny / pęknięcia macicy, są zaburzenia w tętnie dziecka.
   Podobnie rekomendacje brytyjskie RCOG 2015 nie zakazują stosowania ZZO w porodzie po cc (choć zalecają szczególną ostrożność i nadzór w takiej sytuacji).
   W Polsce, praktyki w różnych szpitalach są różne – w jednym podawane jest ZZO przy VBAC, w innych nie.

   • Witam,
    Jestem 7 miesięcy po cc, powodem był brak podatności szyjki i małowodzie. Chciałabym zajść w kolejną ciążę i miec możliwość podjecia próby porodu sn, jednak mam problem ze znalezieniem lekarza i położnej w Nowym Sączu ktorzy pomogliby mi w tym. Chcialam rowniez zapytac jaka jest bezpieczna przerwa między porodami oraz czy mozliwe jest aby rodzić sn ze znieczuleniem wówczas gdy jest się po cc?
    Pozdrawiam

 6. 1. Porod byl 5.3.2011 odeszly wody w 37+4 ..
  4.3.2011 pojechalam do szpitala i czekalam na akcje.. Cisza Nic.. Na Drugi dzien rano o 7 wywolywanie jakims zelem… Skurcze byly nieregularne… Kolo 19 tetno spadalo coreczki, decyzja CC o 19.10 przyszla na Swiat moja Julia z 3200g i 49cm 10/10/10p.

  2. Porod byl 2.8.2017 odeszly wody w 40+3 ..
  1.8.2017 pojechalam do szpitala akcja dosc szybko sie ruszyla ledwo w szpitalu juz skurcze byly regularne Bolesne. Od godz 3 w nocy skurcze bolesne bardzo co 2-3min.. O 14 dostalam znieczulenie w kregoslup. Parte byly 1 1/2godz 😉 przyszedl na swiat moj Jakub z 3750g i 52cm 9/10/10p

  • Ogólnie rzecz biorąc – można:) Choć oczywiście każdy przypadek musi być indywidualnie przeanalizowany. Polecam szpital w Pyskowicach i dr Binkiewicza – tam moze byc szansa. Lub Warszawa, szpital sw. Zofii, dr Puzyna – w tym szpitalu takie porody miały miejsce.

 7. Dzień dobry. Proszę mi powiedziwc jak moge znaleźć Pania na fb. Mieszkam między Krakowem a Rzeszowem czy w pobliżu tych miast jest jakiś szpital i lekarz który pomógł by mi urodzić sn po dwóch traumatycznych cieciach. Jestem w 3 ciąży i kolejnej cc nie chcialabym przeżyć- koszmar. Czy najbliższy jest tylko w Katowicach i Warszawie? Z gory bardzo dziekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.