Polecam

Książki/ filmy / materiały dostępne w języku polskim:

10814

porod-naturalny

porod-w-harmonii-z-natura

porod_naturalny_okladka_mockup

download

Recenzja:

Ciążowo-porodowych poradników i opracowań jest całe mnóstwo. Ale książka Karoliny Piotrowskiej „Błogosławiony Stan Umysłu” jest pozycją unikalną i absolutnie wyjątkową. Autorka przekazuje nam – współczesnym kobietom, tak często w naszej kobiecości zagubionych (szczególnie w okresie oczekiwania na dziecko), oderwanych od zdrowych korzeni i tradycji kobiecej wspólnoty, a nie raz także od naszej fizjologii, od tego co w nas najbardziej naturalne – wiele mądrych i niezwykle przydatnych myśli, zgrabnie ubranych w język bajkowych opowieści.

Przeplatające się ze sobą historie dwóch brzemiennych kobiet Ester i Ingrid, ukazują emocje, rozterki i problemy, które dobrze znane są kobietom rozpoczynającym nowy etap swojego życia: macierzyństwo (i to nie tylko pierwsze). Spektrum poruszanych w opowieściach tematów jest szerokie, dlatego myślę, że każda kobieta znajdzie w nich cząstkę siebie. Kolejne opowieści prowadzą nas po meandrach następujących po sobie etapów ciąży, przeprowadzają przez drogi porodu, a kończą się w chwili gdy proces narodzin matki (tak, tak, bo ciąża i poród to nie tylko wydanie na świat dziecka, ale również transformacja kobiety i jej narodziny w nowej roli) kończy się i przechodzi w kolejny etap jej rozwoju.

Szczególnie dla mnie bliskim i ważnym wątkiem stale obecnym na kartach tej książki jest znaczenie kobiecego kręgu, którego moc niemal namacalnie można poczuć zagłębiając się w lekturę. Aż chce się wyjść i odwiedzić (albo odnaleźć) swój własny czerwony namiot w realnej rzeczywistości…

Ogromną zaletą „Błogosławionego stanu umysłu” jest to, że w harmonijny sposób łączy w sobie pełne alegorii, niezwykle wciągające baśniowo-mityczne historie z krótkim, rzeczowym omówieniem zmian (zarówno w ciele jak i w psychice) zachodzących na poszczególnych etapach ciąży. Co więcej, w wielu momentach autorka daje nam do ręki gotowe, proste narzędzia (takie jak np. trening samoświadomości) będące pomocą w rozwiązywaniu poruszanych w poszczególnych rozdziałach problemów.

Zdecydowanie „Błogosławiony stan umysłu” to jedna z książek, którą polecam każdej przyszłej mamie (i choć nie jest w niej poruszany temat VBAC, to pozycja wartościowa również dla kobiet przygotowujących się do porodu po cięciu cesarskim). Aby czas ciąży i wydawania na świat nowego życia był zaiste czasem w pełni błogosławionym!

Literatura anglojęzyczna:

51Qyiu+G48L._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU01_

VBAC

Strony internetowe:

http://www.ican-online.org/

http://www.vbac.com/

http://vbacfacts.com/

http://www.helenevadeboncoeur.com/

Warto też zajrzeć:

Fundacja Rodzić po Ludzku

Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni

Vivat Poród

Piękny Poród

Dobry Poród

Rodzimy w domu

Stowarzyszenie Doula w Polsce

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.